ADKKI
Automātiskā daudzkameru kvalitātes kontroles iekārta.
iekārtas apraksts
ADKKI ir paredzēta dzīvu kukaiņu konstatēšanai neliela apjoma graudu paraugos, kas ņemti no daudz lielākas graudu kravas. Tās funkcija ir tīri diagnostiska – nekādas tālākas darbības ar graudiem netiek veiktas, jo paraugu apjoms ir salīdzinoši niecīgs.
Nosakāmie kaitēkļi ir kukaiņi, kāpuri, tārpi u.c. nelielu izmēru insekti, kas atrodami graudos. Nedzīvi kaitēkļi graudu kravā ir pieļaujami, jo reāli problēmas sagādā nevis nelielais insektu skaits kravā, kas nāk no kaltes vai kulšanas, bet gan fakts, ka dzīvie kaitēkļi, nonākuši salīdzinoši labvēlīgos apstākļos, kas pastāv graudu noliktavās, strauji savairojas un nodara lielus bojājumus graudu krājumam. Attiecīgi nepieciešams paraugu uzsildīt, lai pamodinātu dzīvus bet neaktīvus kaitēkļus. Kad kaitēkļi pamodušies, tos iespējams atšķirt no graudiem, nedzīviem insektiem un citiem objektiem, pateicoties to kustībai – kas ir šobrīd izmantoto identifikācijas metožu pamatā. Paralēli notiek arī citu veidu diagnostika – graudi tiek griezti, lai noteiktu kaitēkļus to iekšienē u.t.t. – taču šīs operācijas neietilpst veidojamās iekārtas uzdevumā un konstrukcijā nav jāparedz.
Pamatuzdevums:
Uzsildīt graudu paraugu un, izmantojot attēlu apstrādes metodes, noteikt dzīvu (t.i., kustīgu) kaitēkļu klātbūtni tajā.
Papildus var paredzēt attēlu novirzi uz augstāka līmeņa datorsistēmu, kur tos vajadzības gadījumā var attēlot un uzkrāt klasifikatoru apmācībai, taču pamatkonstrukciju šie apsvērumi neietekmē.
Galvenās priekšrocības
Automatizēta kaitēkļu detektēšana graudu paraugos, pieņemšanas punktos un citos graudu loģistikas punktos.
Aizstāts laikietilpīgs manuālais darbs.
Pieļauj graudu kontroli arī ārpus laboratorijām- preventīvā kontrole pilna cikla ražošanā.
Projekta būtība
Attēlu apstrāde, atpazīšana un klasifikācija ir lauks, kurā pēdējo gadu laikā bijusi novērojama ievērojama izaugsme. Daļēji pateicoties fizisko tehnoloģiju veiktspējas pieaugumam, daļēji — jaunu algoritmu izstrādei — šobrīd tiek plaši izmantotas sistēmas, kas daudzos gadījumos tikai pirms gadiem desmit, divdesmit tika uzskatītas par neiespējamām.
Protams, līdztekus attīstījušās arī izsenis izprastas attēlu analīzes metodes, kas tagad, pateicoties masveidā ražotiem, lētiem augstas veiktspējas elektroniskiem elementiem, plaši tiek izmantotas arī ražošanas industrijā.
Pielietojot attēlu apstrādes tehnoloģijas, iespējams krietni paplašināt tradicionālo vadības un kvalitātes kontroles sistēmu darba uzdevumus un automatizēt uzdevumus, kas līdz šim būtu saistīti ar ievērojamu kvalificēta darbaspēka laika patēriņu. It sevišķi lieli uzlabojami gūstami tādās industrijas nozarēs, kas nodarbojas ar neregulāras formas un fizisko īpašību produkciju, piemēram, dažādu veidu bioloģiskiem produktiem un izstrādājumiem. Viena šāda nozare ir lauksaimniecība.
Projekts ticis izstrādāts sadarbībā ar Latvijas uzņēmumu SIA “Cerera Solution”, kas saņēmis patentu šāda tipa iekārtu izstrādei. Projekta realizācijas sadarbības partneri ir RTU Dizaina fabrika.
SIA “Cerera Solution” iepriekš ir sadarbojies ar LLU, kur veikti mēģinājumi izveidot iekārtas konstrukciju un par šo tematu izstrādāts arī bakalaura darbs, taču darba rezultātā faktiski realizējama konstrukcija nav sasniegta, un attēlu apstrādes vai vadības automātikas problēmas nav tikušas apskatītas, Turklāt kopš LLU darba izstrādes ievērojami mainījušās darba uzdevuma prasības. Tāpēc šī darba ietvaros veidotā konstrukcija ir jauna pieeja līdzīga, taču atšķirīga, uzdevuma izpildei.
Produkta attīstība
Koncepts / Ideja
Uzdevumi:
Tehniski ekonomiskā priekšizpēte izpētīt un sagatavot:
– datorredzes algoritmu iekārtai;
– iespējamo risinājumu aprakstus un
novērtējumus, lai nodrošinātu iekārtas
funkcijas;
– iekārtas lietotāja saskarnes skices.
Eksperimentālā izstrāde:
– iekārtas eksperimentālā modeļa izstrāde;
– lietotāja programmas eksperimentālās versijas
izstrāde;
– elektronikas vadības un automatizācijas
izstrāde;
– demonstrācijas modeļa izstrāde;
– detaļu specifikācijas izstrāde;
– kukaiņu atpazīšanas programmas izstrāde.